Оскар 2020: Филмът "1917"

07 February 2020

Сам Мендес: „Причината да снимате или гледате филм за войната е, защото това е една от малкото ситуации, при които хората стигат до абсолютната граница на своите способности.“

За режисьора Сам Мендес „1917“ е може би най-личният му проект, развил се с помощта на детските спомени. Първата световна война от своя страна за британците има приблизително същия отпечатък, както Великата отечествена война за бившия Съветски съюз. Втората световна война с Дюнкерк, речта на Чърчил: „Ще се борим на плажа“ и битката за Ел Аламейн, също са сред националните връзки. Но именно Първата световна война във Великобритания се нарича Голямата война, датата на примирието на Компиен – 11 ноември се превръща в ден на възпоменание на загиналите във всички войни в страните от Британската общност. В чест на загиналите по фронтовете се носят бутониери и брошки под формата на макове (за първи път този символ се появява в стихотворението „На полетата на Фландрия“ от канадския полеви хирург Джон Маккрей).

“Екран за нови кинематографисти” търси нови таланти!

29 January 2020

Събитието е запазена марка на варненското издание на "София филм фест" и предоставя възможност на нови таланти да покажат своите творби на големия екран

За 7-ма поредна година “София Филм Фест - Варна” отправя традиционното си предизвикателство към автори, търсещи изява в областта на киното, чрез формата “Екран за нови кинематографисти”. Събитието е запазена марка на варненското издание на фестивала и предоставя възможност на нови таланти да покажат своите творби на “големия екран”.

"Животът на Брайън" в памет на Тери Джоунс!

28 January 2020

Прожецията ще бъде на 2 февруари (неделя) от 18.30 в Дома на киното

ТЕРИ ДЖОУНС е велик! Ще остане завинаги в сърцата и в мислите ни... Беше наш приятел - на София Филм Фест, на Дома на киното, на верните почитатели на "Монти Пайтън" и техните несравними творения...

„Върлината“ - празно и пусто е вътре в нас

25 January 2020

„Върлината е филм за травмата от войната. Това е антивоенен манифест, а не история за войната.

По изключение включих в най-новата си книга „Европейско кино за нетрадиционалисти. Кинорежисьорите „за“ дъгата“ филма „Върлината“. В книгата си съм събрала над 70 заглавия на европейски филми от 1919 г. до наши дни, които са ярък свитедел на европейския дух, който поне са мен е пример за отвореност и възприемане на всеки член на социума тотално - с характеристиките му, с проблемите му, с идентичността му. За съжаление ситуацията в Русия днес, когато руски режисьори заради инакомислие биват затваряни или пък техни кино проекти биват цензурирани по никакъв начин не ми „говори“ за проявлението на този дух, а и Русия отдавна с лудостта на управляващите я „величия“ отказва да сподели тези ценности. През лятото на 2019 г. успях да видя отличника от селекцията на „Особен поглед“ в Кан „Върлина“ и възкликнах, че по изключение ще включа кратък текст за филма в съдържанието на книгата си, без да подозирам, че някой има намерение да разпространява филма в България.

Номинирани и наградени с “Oскар” късометражни филми в София

16 December 2019

Международният фестивал IN THE PALACE представя ексклузивната си селекция в Дом на киното между 19 и 21 декември

В три последователни дни най-големият фестивал за късометражно кино в района, и единствен по рода си в страната, IN THE PALACE International Short Film Festival, представя най-доброто от света, а именно Оскар номинираните и наградени късометражни филми за 2019 г.

Наградите на фестивала "Златен ритон" 2019

06 December 2019

Анимационният филм "Дърво от желязо" и документалният "Жертва на пешки" получиха "Златен ритон" 2019

Журито на 24-тия фестивал на българското документално и анимационно кино „Златен ритон“, в състав: Светослав Стоянов, режисьор и продуцент – председател и членове Ангел Гешев, художник, Велислава Господинова, аниматор и режисьор, Мария Аверина, режисьор и проф. Надежда Маринчевска, кинокритик присъди следните награди:

Кръгла маса - "Документ и анимация: филмов език и зрителска рецепция"

29 November 2019

Събитието е част от програмата на фестивала "Златен ритон" в Пловдив, организирано от сектор „Екранни изкуства“ към Института за изследване на изкуствата – БАН

Кръглата маса „Документ и анимация: филмов език и зрителска рецепция“ се организира от сектор „Екранни изкуства“ към Института за изследване на изкуствата – БАН със съдействието на Националния филмов център. Кръглата маса е част от проекта на сектор „Екранни изкуства“ „Посттоталитарното българско кино – модели и идентичности“, фонд „Научни изследвания“.

Днес се открива фестивала “Златен ритон” 2019

29 November 2019

На 24-то издание на фестивала на българското документално и анимационно кино в Пловдив ще бъдат представени 76 нови филми

76 нови филни ще бъдат представени с вход свободен на 24-тия Фестивал на българското документално и анимационно кино “Златен ритон” в Пловдив. Фестивалът се открива в петък, 29 ноември, в 18,00 часа в зала 1 на кино “ЛЪКИ Дом на киното” в Пловдив и ще продължи до следващия петък, 6 декември, 2019, когато ще бъдат обявени победителите.

„Един дъждовен ден в Ню Йорк“ на Уди Алън

28 November 2019

Шегите на Амура - предсказуеми, но така сладостно - приятни

„Киното на Уди Алън е нещо като емоционално-интелектуален зиг-заг. Тъкмо сърцето да каже „да” на любовта и едно човече с очила ще се намеси с фройдистки умозаключения на тема какво губим и печелим при изричане на признанието: „срещнах някой друг”. Влюбена съм в киното на Уди Алън и винаги през есента, когато настъпва сезонната депресия, наричана от мен с лекота „просто импресия”, гледам филми на този щур актьор-режисьор, драматург, музикант - малък гигант.“ Това съм писала за него през 2012 г. и съвсем невероятно, но в края на ноември аз отново гледам Уди Алън заради дъжда и Ню Йорк. Какво си помислихте, че за 7 години съм променила навиците и георграфията си, нищо подобно, просто е в края на ноември, но не по Туве Янсон, а по „Киномания“ и Уди Алън има премиера в България, дори от ФБ, Уди или модераторът му написа „Здравей, България, очаквай премиера на новия ми филм!“

Номинираната за “Oскар” анимация „Mирай” нa Киномания

26 November 2019

Тазгодишната Киномания ще представи премиерно за страната ни анимацията за възрастни „Мирай” на режисьора Мамору Хосода. Филмът вече е носител на наградата на Японската академия за най-добра анимания и е номиниран за „Оскар” и „Златен глобус” за пълнометражна анимация. Прожекцията за България ще бъде в кино „Люмиер Лидл” на 30 ноември от 15:00 ч.

Конкурс за късометражен филм

20 November 2019

За 18-а поредна година международният филмов фестивал София Филм Фест организира конкурс за български късометражен филм.

През повечето години програмата е подкрепяна от ирландското уиски Джеймисън, което допринесе за успешното развитие на създаването на късометражно кино в България. През конкурса са преминали много от водещите имена в съвременното българско кино, сред които Драгомир Шолев, Андрей Паунов, Светла Цоцоркова, Петър Вълчанов, Борис Десподов, Павел Веснаков.

Разговорът с… Теодор Ушев

13 November 2019

"България изглежда като лабиринт, в който всеки се опитва да намери изход поединично"

Въпреки, че за мнозина професионалисти той е добре познат, за милиони зрители (най-вече в България) Теодор Ушев получи своята слава и популярност, благодарение на номинацията си за „Оскар“ за анимационния късометражен филм „Сляпата Вайша“ (2016). Най-новият му филм „Физика на тъгата“ (по едноименния роман на Георги Господинов) вече има шест награди от четири престижни световни фестивала – Торонто, Ванкувър, Отава и Монреал. Теодор Ушев пристига в България на Киномания, за да представи новия си филм, както и киноконцерта, който ще премине под наслов „Нарисувай ми тъга“. Продуценти от Токио ще осигурят специален софтуер за киноконцерта по „Четирите годишни времена“ на Вивалди, който ще синхронизира ритъма на картината и живата музика, която се изпълнява. Музикалното удоволствие за публиката ще поднесат музикантите от ансамбъл „Куарто“ със солист Иван Пенчев. Събитието ще бъде на 17 ноември (неделя) от 19.00 ч. в зала 1 на НДК. Снимки: ©Stephan Ballard