Аз все още трудно говоря за смъртта на родител. А уж мисля, че съм го преживяла. Но когато гледах „Бащата“ си спомних също една странна, а може би напълно логична случка от последното ми „сбогом“. Спомних си, че нямах сили да се разплача и започнах да броя карамфилите от венеца до ковчега на майка ми. Все обърквах с поглед посоката и това налагаше повторение на броилката. И така до края на церемонията-стигах до 64 и почвах отначало, защото все пропусках цвете.
Световно кино
Прасето - истината в очите!
30 September 2019
Два коментара на ученици от киношкола "Люмиер" - Варна
„Писма от Антарктида“ – искам да ти кажа нещо!
29 September 2019
„Писма от Антарктида“ е филм за уязвимостта ни, за възможността да съпоставим нашия микросвят със света на другите.
Отдавна в новото ни кино не е имало български филм, който да говори така честно и искрено за общуването между малките и големите и за пропастта между тях в случай, че има лъжа. Тази година го направи в първите дни на „Златна роза“ премиерният „Писма от Антарктида“. Непременно го гледайте заедно с вашия малък-голям човек, за да си кажете след това, онова, което сте премълчавали, докато сте опитвали да предпазите в качеството си на родител детето си от разочарования. Понякога възрастните сме доста вредни същества в опита си да съхраним спокойствието на своето дете. Все отбягваме онези теми от живота, в които има мрак и тъга, но животът не е само площадка за детски игри и закачки.
„Концерт за кларинет и оркестър“ – кратка история за любовта
26 September 2019
Колко трае една кратка история за любовта? Според дежурният лекар в Спешна помощ най-кратката история за любовта трае точно 4.44 минути, ако разбира се лекарят по време на дежурство слуша Моцарт и е хем измислен, хем почти истински персонаж от живота на писателя Людмил Станев. На Писателя от Варна, защото във Варна има и ЧСИ Людмил Станев, а стане ли дума за частни съдебни изпълнители по-добре е да си плюем в пазвата и да извием пръстите „на калъч“. Не си спомням как се запознах с Людмил Станев, може би по време на джаз концерт или премиера на книга, а може би и Петър Желев да е бил кръстник на съвместните ни срещи в прекрасното предаване за литература от арт ефира на БНР-Радио Варна „Морска гара“, където около две години се подвизавах като кино наблюдател. В един радио следобед Петър Желев ми показа „Концерт за кларинет и оркестър“. Бях впечатлена от присъствието на Людмил Станев на екрана. А Михаил Мутафов? Да играеш без думи е висш пилотаж! Няма да забравя и снежинките! Вие кога сте виждали снежинк
Дни на турското кино в България
24 September 2019
От 25-ти до 30-ти септември пет емблематични филма ще бъдат представени в Дома на киното
От 25-ти до 30-ти септември пет емблематични кино ленти на съвременното турско кино ще се завъртят в рамките на „Дни на Турското кино в България“ 2019. Фестивалът се организира от Културно-информационен отдел към Посолство на Република Турция, под патронажа на Н. Пр. Д-р Хасан Улусой – Посланик на Република Турция в България и с изключителното съдействие на Министерство на културата и туризма на Република Турция
Късометражните филми в програмата на CineLibri 2019
22 September 2019
За първи път у нас, в рамките на CineLibri, се провежда конкурс за късометражни филми, инспирирани от литературни произведения
Акцент сред паралелните събития в тазгодишната програма на кино-литературния фестивал е конкурсът за късометражни филми CineLibri Short Movie Official Competition, който има награден фонд 2000 лв. и се реализира съвместно с TatraTea чрез платформата Film Freeway. За първи път у нас, в рамките на CineLibri, се провежда конкурс за късометражни филми, инспирирани от литературни произведения. Церемонията по обявяване и награждаване на призьорите ще се проведе на 20 октомври от 19:00 ч. в кино Люмиер Lidl, веднага след като бъдат излъчени 10-те филма от конкурсната програма. Голямата награда се връчва от TATRATEA.
Нека да има късометражно кино!“
22 September 2019
Международният фестивал за късометражно кино IN THE PALACE за 16-ти път!
Преди пет години прекарах чудна седмица в Балчик на МФФ за късометражно кино „В Двореца“. От тогава е и моята любов към Белия град и винаги, когато намирам свободна минутка след кино фестивални летни премеждия, се отбивам там. Спомням си атмосферата в Двореца по време на фестивала-около прохладните сенки на дърветата, под които вероятно е почивала преди век румънската кралица Мария бе уютно, спокойно и тихо.
52 филма на "Златна роза" 2019
20 September 2019
Режисьорът нa "Áга" Милко Лазаров ще оглави международното жури на Фестивала
Общо 52 филма – 20 нови пълнометражни български филма и копродукции с българско участие и 25 късометражни ще бъдат показани във Варна, някои от тях за първи път в България Много от тях идват с награди и участия на най-големите кинофоруми – Карлови Вари, Сараево, Локарно, Сан Себастиян, Торонто и др.
Филмовите премиери на CineLibri 2019
20 September 2019
Фестивалът се открива на 5 октомври с новия филм на Роман Полански "Офицер и шпионин"
От 5 до 20 октомври София ще празнува по-добрата литература и нейните най-смели и печеливши превъплъщения на големия екран. От днес всички билети са в продажба! На уебстраницата на фестивала www.cinelibri.com можете да проследите пълната програма по дни и кинозали – очакват ви 15 дни с 55 филма, 15 госта, 23 специални събития и галавечери, 3 театрални представления, 2 големи церемонии в зала 1 на НДК! Ярко завръщане в селенията на голямото кино правят режисьорите Роман Полански („Офицер и шпионин”), Беноа Жако („Казанова, последна любов”) и Павел Лунгин („Исав”).
„Засукан свят“ на Мариус Куркински открива Kиномания
17 September 2019
В програмата на панорамата е включена и единствена прожекция на "Физика на тъгата" на Тео Ушев
Тазгодишното издание на Киномания ще стартира на 14 ноември в зала 1 с прожекция на филма „Засукан свят“ с режисьор Мариус Куркински – екранизация по едноименния разказ от сборника „Диви разкази“ на големия български писател Николай Хайтов. Филмовата панорама ще се проведе между 14 и 28 ноември, а акцентите в програмата са повече от любопитни.
Отличниците на 15-я Световен фестивал на анимационния филм
16 September 2019
Преди отличниците, екранът на зала 1 принадлежи на децата от анимационните работилници на фестивала.
Оказа се, че Световният фестивал на анимационния филм е най-любимият кино фестивал на варненчетата, защото освен да гледат анимационни кинообразци, да присъстват на неповторими панорами и лектории, те имаха възможност и да научат повече за различни техники на анимиране и да направят своите първи опити в създаването на своя анимация.
Варна отново е столица на световната анимация!
12 September 2019
15-то издание на Световния фестивал на анимационния филм започна ударно с две изложби и със стегната церемония по официалното откриване. Най-хубавото е, че всичко е свързано с младостта, защото екипът на професор Анри Кулев – двигателят на фестивала е съставен от млади хора. На сцената нямаше приветствия от Община Варна, кметски представители и културни дирекции, което пък може би подсказва, че присъствието на подобни високи люде сякаш се е поизчерпало още повече, че се предполага посоката на словесността им – кино, музи, звезди, анимация, Варна 2019.