Единайсет български филма на CineLibri 2018

10 September 2018

Пет игрални и шест документални български филма ще могат да гледат зрителите на кино-литературния фестивал CineLibri2018.

Част от продукциите са литературни адаптации, други са вдъхновени от постиженията на бележити артисти, а две от тях стават повод за написването на книги, които ще се появят на пазара през 2019 г.

Започва новият сезон на „Като на кино”

07 September 2018

Единствено предаване за кино в родния ефир стартира на 8 септември (събота) от 12.30 ч. по bTV Cinema

Различни звездни водещи ще има във всяко издание на „Като на кино“, което се завръща в нов формат на 8 септември, всяка събота от 12:30 ч. по bTV Cinema. Повторението е всяка неделя от 7.00 сутринта по bTV!

Кръгла маса "Ах, актьорите!"

31 August 2018

По традиция и тази година на МФФ "Любовта е лудост" имаше кръгла маса с участието на български кинокритици.

По традиция и тази година на МФФ "Любовта е лудост" имаше кръгла маса с участието на български кинокритици. Този път темата бе: "Ах, актьорите!". Всички доклади ще бъдат включени в най-новия брой на сп. "Кино". Свои експозета предложиха проф. В.Найденова, проф.Б.Манов, Людмила Дякова, Геновева Димитрова и Елица Матеева. Актьорите Любен Чаталов и Таня Карбова пък бяха сред любопитните артисти, които споделиха впечатления по темата. Предложиха се различни трактовки за същността на актьора, за статуса му като парадокс по и извън теорията на Дидро, а Геновева Димитрова бе посветила своето експозе на таланта на руския актьор Сергей Маковецки. Людмила Дякова пък проследи развитието на съвременния българския актьор като режисьор и автор на драматургични текстове. Предлагаме експозето на Елица Матеева, която предлага свои размисли за работата на актьора в театъра и киното.

Продуцентската платформа на МФФ Майнхайм-Хайделберг

29 August 2018

Първата изява на продуцентската платформа на МФФ Майнхайм-Хайделберг за български млади продуценти е във Варна на МФФ „Любовта е лудост“ 2018

Изключително е преживяването, когато амбицията да се занимаваш с кино се подкрепя от внушителни ментори и експерти от ранга на присъстващите на провеждащата се Mannheim Meeting Place – платформа в рамките на МФФ „Любовта е лудост“ 2018. Поканата идва от страна на художествения директор на варненския филмов фестивал професор Александър Грозев, а героите, които отговарят за организацията около ситуирането на събитието са Павлина Желева – продуцент и Юлек Кеджерски - директор на професионалната платформа Mannheim Meeting Place - форум за копродукции от цял свят, изцяло ориентиран към начинаещи продуценти на игрални филми. Младите български продуценти имат невероятната привилегия два дни да работят с екип от вещи в продуцирането, които ще провокират с идеи и наставления тяхната работа.

Александър Донев: „Приватизацията реално постига разчистване на пазара за нови играчи”.

24 August 2018

Откъс от книгата на Александър Донев "Помощ от публиката. Българските филми и техните зрители в начяалото на XXI век"

В търсене на различни гледни точки към казуса „Модерен театър”, на Вашето внимание и по молба на автора, публикуваме откъс от книгата на Александър Донев „Помощ от публиката”, в който се представя и коментира филмовата ситуация и пазар в България, преди и след приватизацията на „София филм“ ЕАД, в чийто активи е и „Модерен театър”. По това време Александър Донев е изпълнителен директор на предприятието.

Георги Чолаков: „Бедственото положение на „Модерен театър” е част от общото бедствено положение на територията”

23 August 2018

Най-благоприятният изход е на сградата на „Модерен театър“ да се даде статут на недвижима културна ценност с „национално значение“ и собствениците да бъдат обезвъзмездени

Kinoto.bg продължава темата за бедственото положение на най-старото кино в България – „Модерен театър”. В търсене на повече фактология около казуса потърсихме за мнение продуцента Георги Чолаков. Той е активен участник в спасяването на киното и инициатор на подписката. В интервюто той проследява цялата хронология на скандала, като цитира и публикации на колеги от други медии.

Да спасим кино „Модерен театър” II

11 August 2018

Предложение за повишаване в категория на „Модерен театър”

В серия от публикации продължаваме да ви информираме за развитието на казуса „Модерен театър”. На вашето внимание публикуваме писмото на директора на Регионален исторически музей в София, д-р Венета Ханджиска - Янкулова, от което става видно, че дълги години компетентните институциите не изпълняват задълженията си по закон.

Да спасим кино „Модерен театър”!

08 August 2018

Дали най-старото кино в България ще последва съдбата на Царските конюшни или Цигарената фабрика в Пловдив?

Дълги години след приватизацията (2001), кино „Модерен театър” в София стои безстопанствено. Красивата сграда се руши, а филми не се прожектират. По този повод, по инициатива на Георги Чолаков и още няколко филмови дейци, още на миналогодишния фестивал на българското игрално кино „Златна роза”, започна подписка с конкретно предложение. То е подписано от над 140 творци и почитатели на седмото изкуство. Писмото в внесено в Министерския съвет (Вх.№ 1196/30.10.2017, Министерството на културата (Вх.№ 94-00-1674/30.10.2017) и Столична община (Вх.№ СОА17-ГР94-7084/17.11.2017). В момента във фейсбук има група „да спасим кино „Модерен театър” чрез окупация”. На Вашето внимание предлагаме пълния текст:

Филмови нощи във Филипополис 2018

03 July 2018

Легендарните „Криминале“, „Боен клуб“ и „Матрицата“ - 20 години по-късно отново на голям екран на лятната кинопанорама в кино „Орфей“

„Филмови нощи във Филипополис“ ще се проведат от 6-и до 29-и юли в Лятно кино „Орфей“ и ще предложат на киноманите в Пловдив програма от независими европейски, американски и български заглавия

Асен Владимиров: "У нас хората не се интересуват много от своята история"

03 July 2018

Разговор с режисьора Асен Владимиров, автор на новия документалния филм „Жертва на пешки”.

Предизвикателство е да направиш филм в центъра на който не е класически герой. Ние сме свикнали, че за героите се правят филмите. Това казва сценаристът, режисьор и продуцент Асен Владимиров по повод филма си „Жертва на пешки”. Той е за съдбата на българския патолог д-р Марко Марков, който е бил участник в комисията, която е излязла със становище, че от съветското НКВД са извършителите на разстрела на полските офицери край Катин. По този повод препечатваме разговора, който направиха колегите и приятели Зелма Алмалех и Стефан Джамбазов в сайта въпреки.com, за което благодарим.