„Грозни, мръсни, зли” в Културния център на СУ

02 May 2017

Изборът на Бойко Ламбовски можете да гледате на 3 май от 18:30 ч.

Бойко Ламбовски ще запознае публиката със своята гледна точка към шедьовъра на Еторе Скола „Грозни, мръсни, зли“ – филм, който в своята жанрова уникалност е разпънат между Пазолини и гротескната, и изпълнена с радикална социална критика черна комедия.

Венцислав Василев: Вярвам в прошката!

29 April 2017

Разговор с режисьора на филма „Сняг”, който БНТ ще излъчи на 30 април вечерта

В неделя (30 април) по БНТ 1 стартира поредица „Ново българско кино”, която започва с дебютния пълнометражен филм на режисьора и сценарист Венцислав Василев – „Сняг”. Преди две години, филмът бе в конкурсната програма на фестивала на българското игрално кино „Златна роза” 2015, където направихме част от този разговор и продължихме дни преди телевизионната премиера. За съжаление филмът не получи своето разпространение по кината, каквото заслужаваше.

"Синът на София" е най-добрият филм Tribeca, New York

28 April 2017

Нашата кoпродукция спечели наградата за най-добър филм на фестивала в Tribeca, New York

След „Уестърн“, който беше селектиран в „Особен поглед“ на фестивала в Кан, втора ко-продукция на „Чучков Брадърс“ получава световно признание. "Синът на София" спечели наградата за най-добър филм на втория по големина фестивал за независимо кино в Ню Йорк и създаден от Робърт Де Ниро - Tribeca, New York.

Анжел Вагенщайн и филмът „Изкуството е оръжие”

25 April 2017

Официалната премиера на филма ще отбележи 95-ата годишнина на Анжел Вагенщайн на 17 октомври 2017 г. на фестивала Синелибри.

Анжел Вагенщайн: „Всяка революция е една авантюра с неясен изход - твърде често различен от посланията в началото й, защото революциите се раждат, за да променят околния пейзаж и да умрат.”

Лукас Мудисон и неговите истории

24 April 2017

Лектория в рамките на третото издание „5 и ½ скандинавски визии за култура”, 10-13 май, Варна 2017

Шведският режисьор Лукас Мудисон (правилното произнасяне на фамилията му е Модюсон) е може би един от най-ангажираните съвременни скандинавски кинотворци с проблемите на младото поколение, но освен историите, посветени на подрастващите, неговите филми коментират теми свързани с глобализацията, с мястото на човека от Източна Европа в променящата се и вече по-малко сигурна Западна Европа. Дори в по-експеременталните си филми от рода на „Дупка в моето сърце“ от 2004 г., той е честен наблюдател, без да раздава присъди за хората в безпътност, в търсене на любовта, предизвикали хаос в душата си.

„Посоки” на Стефан Командарев участва в „Особен поглед” в Кан

14 April 2017

За пръв път след 1988 г. български продукции са избрани да участват в програмата “Особен поглед” в Кан

„Уестърн”, копродукцията с българско участие на братя Чучкови, както и филмът „Out”, представен като проект на София Мийтингс през 2015 година, също ще бъде участват в престижната конкурсна програма на юбилейното 70-о издание!

Седмица на китайското кино

13 April 2017

Звездата Джеки Чан е режисьор на филма "Революция 1911"

За трета година Институт Конфуций в София организира съместно с Дом на киното "Седмица на китайското кино". В рамките на пет дни ще имате възможност да се докоснете до 6 филмови продукции. Входът е свободен срещу представяне на безплатен билет от касата на Дом на киното (след 17.04.2017) Всички филми са с български субтитри.

Дейвид Линч: "Да уловиш голямата риба"

11 April 2017

Откъс от книгата на големия режисьор, която вече е на българския пазар

Критиците с основание отбелязват, че като кинематографист Дейвид Линч изглежда се грижи повече за това как да се озове в съзнанието на своите зрители, отколкото да изрази конкретно послание към тях след като веднъж е проникнал там. С тази книга Линч предлага рядък поглед към своето собствено съзнание. Отдавна занимаващ се с трансендентна медитация, Линч се интересува предимно от възможността да сподели с читателите могъщата креативна енергия, до която е достигнал чрез медитация. В 85 кратки, изящни откъса – напомнящи коани и някои дълги само едно-две изречения, - Линч разказва за техниките, чрез които развива съзнанието си, улавя идеите и придава форма на абстрактното. Споделяйки всичко това, Линч разкрива немалко биографична информация, размисли за киното и подробности от снимачните площадки, за да поддържа вниманието на всички, които са по-заинтригувани от неговите филми, отколкото от неговото съзнание.

Тери Джоунс: “Въпросът не е откъде идва хуморът, а къде изчезва”

11 April 2017

Разговор с един от великите "Монти Пайтън"

Преди 20 години (май 1996) в Дома на киното в София се проведе първия (и засега последен) МОНТИ ПАЙТЪН ФЕСТ. Специален гост на това събитие бе един от членовете на групата Тери Джоунс. Освен като майката на Брайън, той е известен и като съсценарист и актьор в групата. Заедно с Три Гилиъм са режисирали “Монти Пайтън и Свещения Граал” и “Смисълът на живота според Монти Пайтън”, а самостоятелно е режисьор на “Животът на Брайън”. След периодът с “Монти Пайтън” прави филмите “лични услуги” и “Ерик Викингът”. От 1976 г. пише книги за деца. Негов е сценария за “Лабиринт” с Дейвид Боуи и Дженифър Конъли.

„Фотоувеличение“ в Културния център на СУ

10 April 2017

Изборът на Лъчезар Бояджиев можете да гледате на 12 април, 18:00 ч.

Новото пролетно издание на кинофорум „Моят филм“ ще представи ленти на известни и знакови за историята на киното режисьори, които до голяма степен оспорват водещата линия в тяхното творчество или по негативен начин я препотвърждават, максимално мобилизирайки интерпретативните ресурси на критиката. Форумът ще заложи, от една страна, на високата кинокласика в лицето на Андрей Тарковски, Микеланджело Антониони и Еторе Скола, а от друга, на постмодернизма на творческия тандем Владимир Сорокин – Александър Зелдович.

Kомедията като атракция – пионерите от нямото кино

30 March 2017

Четири лектории, посветени на смешното и атрактивното от историята на киното във Варна

Четири лектории, посветени на смешното и атрактивното от историята на киното. Четири срещи с част от пионерите на киното и четири съвременни комедии специално за варненската публика в пространството на Contemporary space, ул. „Марко Балабанов” 23.

Кой се страхува от Юлия Кръстева?

28 March 2017

Премиерата на филма ще бъде един от акцентите на филмовия фестивал “Маster of Art”

Филмът, копродукция на БНТ, НДК и Wonderland Productions, ще бъде представен на 20 април от 18:00 часа в кино „Люмиер Лидл”. Лентата показва фрагменти от живота на един от най-ярките умове на нашето съвремие - българката Юлия Кръстева – лингвист, писател, философ, психоаналитик, феминист, семиотик, атеист, съпруга и майка.