ДО Г-Н БОИЛ БАНОВ,
МИНИСТЪР НА КУЛТУРАТА
КОПИЕ: ДО Г-Н БОЙКО БОРИСОВ,
МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ДО Г-ЖА ЙОРДАНКА ФАНДЪКОВА,
КМЕТ НА СТОЛИЧНА ОБЩИНА
ПРЕДЛОЖЕНИЕ
по чл.58, ал.4 от Закона за културното наследство за предоставяне статут на недвижима културна ценност с категория „национално значение“ на кино Модерен театър [идентификатор № 68134.401.258] кв.28, м. “ГГЦ Зона Г-14“ на бул. „Княгиня Мария Луиза“ № 26 (обявен като недвижима културна ценност с категория „местно значение“ в списъка на архитектурните и историческите паметници на културата в София от периода 1880 - 1944 г. [ДВ.бр.40/1978 г.] под № 383 „Кинотеатър бивш Модерен театър, сега кино "Цанко Церковски", бул. Георги Димитров 26, кв. 18, пл. № 3“).
Години наред с тревога наблюдаваме как се руши една сграда, с която свързваме пионерските години на българското кино.
Историческия период, в който се класифицира кино „Модерен театър“, е началото на ХХ век. Киното е открито на 04.01.1908 г. През 1907 г., по плановете на арх. Димитър Начев постройката в стил сецесион е завършена и представлява зала на две нива - партер и балкон, с 600 места. Киното е оборудвано с най-добрите за времето си прожекционни апарати, както и с екран с размери 4/3 метра. Това е една от най-красивите обществени сгради за културни развлечения, редом с Народния театър. Сградата на кино „Модерен театър“ е една от най-старите в Европа. Първата прожекция на Korsør Cinema Theater в Дания е 07.08.1908 г.. Кино Pionier в Гданск, Полша отваря врати на 26.09.1909 г. The Electric в Бирмингам е открито 27.12.1909 г.
Тук, през 1915 г., е била и премиерата на първия български игрален филм „Българан е галант“, а по-късно и премиерите на всички български филми. Сградата е била културно средище, в което столичната интелигенция и хората на изкуството са се запознавали с произведенията на световното и българското кино. Тук се прожектират не само филми. Управата на „Модерен театър” инициира заснемането на документални филми. Тя е в основата на създаването на първия наш игрален филм, „Българан е галант”. Това е бил най-реномираният кино театър в България и винаги е бил смятан за образец. По време на бомбардировките през 1944 г. сградата оцелява по чудо и днес все още гордо се издига на столичния булевард. Някогашният й блясък обаче е останал в миналото.
За съжаление, приватизационна вълна на практика ликвидира, както дейността на едно от най-големите софийски кина, така и физическото съществуване на красивата сецесионна сграда. През 2001 г. „София филм“ ЕАД с изпълнителен директор Александър Донев, в активите на което е и кино „Модерен театър“, се приватизира. За приватизационната продажба на 75 процента от акциите на "София филм" АД купувачът "Бългериан технолоджис" ЕООД е трябвало да плати в брой 4 712 000 лева (2 409 207 €). В момента сградата на кино „Модерен театър“ се предлага за продажба срещу сумата от 1 500 000 € (2 933 745 лева) от Бългериан пропълтис. От снимките в инфо пакета за продажба е видно, че новият собственик не полага никакви грижи, сградата не се поддържа и се руши в ускорени темпове. Очевидни са инвеститорските апетити към сградата, чиято бъдеща съдба изглежда предрешена.
Във връзка с гореизложеното предлагаме, на основание чл.58, ал. 4 от Закона за културното наследство, на сградата на кино „Модерен театър“ да бъде предоставен статут на недвижима културна ценност с категория „национално значение“ и на основание чл.12, ал.4, т.2 от ЗКН да предложите с решение на Министерски съвет собственика да бъде възмезден с равностоен имот – частна държавна собственост, или с право на строеж върху имоти - частна държавна собственост.
По нататъшното използване на имота може да бъде възложено за стопанисване и управление на ИА „Национален филмов център“ като средствата за реставрация и реновиране могат да бъдат осигурени по Европейски програми.
Сградата на кино Модерен театър е емблематична за българската култура !
Тя спешно се нуждае от помощ ! Нека се обединим и я спасим !