Във Варна за първи път от всички възможни кино форуми до този момент, 16-ият Световен фестивал на анимационния филм разви интересна формула за реализация: ако се притеснявате да сте в залите на Фестивален и конгресен център, активирате си опцията за онлайн прожекция и сте в играта. Преди официалната церемония по откриването на фестивала, гостите на фестивала и варненци присъстваха на откриването на изложба на възпитаниците от НБУ, специалност анимационно кино. Тези, които имат свободно време, могат да си припомнят какво бе отминалото десетилетие на фестивала чрез изложбата 10 години в 10 плаката. Какви бяха тези години за възобновеното световно събитие във Варна-трудни, бурни, силни, пъстри, това ни припомнят десетте плаката, създадени от Ася Кованова с участието на художниците Андрей Кулев, Калина Вутова, Лилия Воденичарова.

Участниците от международното жури - видни имена от съвременното анимационно изкуство в състав: Бил Плимтън (САЩ), Алексей Котьочкин (Русия), Раймунд Круме (Германия), Джийн ХайДжин Чу (Корея) отсъстваха, но пък с изключение на дамата от Корея, всички поздравиха публиката с видео обръщения. Българското присъствие обаче си бе по всички правила на едно откриване от национален мащаб -на сцената на зала 1 –Чавдар Гюзелев сподели един спомен - как е искал да бъде аниматор, но Съдбата вероятно е имала други планове за него. И все пак за младите в едни други години, името на Анри Кулев е било знаково - като магическо заклинание,а почеркът, рисунъкът, картините, анимацията на Анри винаги е барометър за времето, според Чавдар Гюзелев. Поздравления имаше от Дирекция „Култура и духовно развитие“ – Варна в лицето на нейния директор – г-жа Антония Йовчева, която подчерта, че този фестивал винаги ще се радва на подкрепата на града, а госпожа Жана Караиванова в качеството си на директор на Национален филмов център потвърди, че Световният фестивал на анимационния филм и в бъдеще може да разчита на НФЦ.

DSC_0521.JPG

Някаква крими история прозвуча от сцената с определена неяснота около едно откъсче от филм на Доньо Донев и спор за авторски права, с което се откриваше до този момент фестивалът. През 2020 варненци вероятно за последен път ще видят този откъс-как тримата глупаци изпълняват с китари „Варна, хубава Варна!“. Но пък се появи триото „Лос Легенос“- трима студенти по анимация, наподобяващи чешитите на Донев, заеха певческа позиция в три легена и изпяха отново „Варна, хубава Варна!“

DSC_0529.JPG

Конкурсната програма започна със знаков филм -  „Физика на тъгата“. И докато някои от варненци имаха възможност да му се насладят за втори път след миналогодишна ноемврийска прожекция, то авторът на този репортаж, въздъхна с мисълта, че нещата стават, когато „Аз СМЕ“-открояваща се реплика от филма на Теодор Ушев „Физика на тъгата.“

DSC_0123.JPG