25-ият международен филмов фестивал София Филм Фест представя през пролетта на 2021 година 134 филма от 53 държави. 129 филма са с прожекции в киносалони в София и страната, 73 филма могат да бъдат гледани от всяка точка на България до 11 април на online.siff.bg.

МЕЖДУНАРОДНОТО ЖУРИ ЗА ПЪРВИ И ВТОРИ ИГРАЛНИ ФИЛМИ в състав:

Теодор Ушев (Канада-България) – режисьор, председател на журито

Иля Хржановски (Русия) – режисьор

Светла Цоцоркова (България) – режисьор

Наташа Петрович (Северна Македония) – актриса

Саболч Хайду (Унгария) – режисьор

връчи следните награди:

ГОЛЯМАТА НАГРАДА „СОФИЯ – ГРАД НА КИНОТО“ ЗА НАЙ-ДОБЪР ФИЛМ в Международния конкурс за първи и втори игрални филми в размер на 7 000 евро, осигурени от Столична община, на филма „РОЗОВИЯТ ОБЛАК“ (Бразилия) на режисьорката Юли Жербазе и продуцентката Патрисия Барбиери.

„Филмът носи необходимата на всички нас в тези времена щипка оптимизъм, заради абсурдното време, в което и филмът, и ние самите сме ситуирани. Това е поетичен филм, изключително добре направен от една млада 31-годишна бразилска режисьорка.“

СПЕЦИАЛНАТА НАГРАДА НА ЖУРИТО на филма „УРОЦИ ПО НЕМСКИ“ (България-Германия) на режисьора Павел Г. Веснаков.

„История с универсално звучене за кризата на средната възраст, екзистенциалните блата на Източна Европа и загубата на надежда в родината. Чудесен усет за стил, пропорция и уникална емоционалност са характерни за всеки елемент от този филм – от операторската работа, през сценографията до изключително силната актьорска игра.“

Pavel-G-Vesnakov_Special-Jury-Award.jpg

НАГРАДАТА ЗА РЕЖИСУРА на Джоу Дзъян за филма му „УХАЙ“ (Китай).

„Този филм като кристал концентрира образа на живота и традициите в една голяма, силна и трудна за нашето възприятие на личността страна. Чрез този филм ние можем да разберем нещо за една друга част на света и за себе си.“

ПОЧЕТЕН ДИПЛОМ (Special Mention) бе присъден на „ШПАГАТ“ (Швейцария) на режисьора Кристиан Йоханес Кох.

„Интимен и смел подход към деликатната тема за незаконната имиграция в Швейцария, успешен поглед към света като цяло, изобразявайки емоционални персонажи, които се борят с несправедливостта.“

НАГРАДАТА ЗА БЪЛГАРСКИ КЪСОМЕТРАЖЕН ФИЛМ на стойност 9 500 евро (1 500 евро парична премия и 8 000 евро в постпродукционни услуги), осигурени от Доли медия студио, бе присъдена на филма „САНТЯГО“ (България) на режисьора Андрей Кулев.

Andrey-Koulev_Santiago_Best-BG-Short-Film_DoliMediaStudio-Award.jpg

ПОЧЕТЕН ДИПЛОМ (Special Mention) на „ТАНДА“ (България) на режисьорката Теодора-Косара Попова.

НАГРАДАТА ЗА НАЙ-ДОБЪР БАЛКАНСКИ ФИЛМ, осигурена от Домейн Бойар, се присъди от международно жури с председател Дорон Еран (продуцент и режисьор, Израел) и членове Лили Хорват (режисьор, Унгария) и Джон-Пол Дейвидсън (режисьор, Великобритания) на филма „QUO VADIS, АИДА?“ (Босна и Херцеговина-Австрия-Румъния-Нидерландия-Германия-Полша-Франция-Норвегия-Турция) на режисьорката Ясмила Збанич.

„Един филм ярко изпъква сред тази много силна селекция. Филм, в който завладяващият визуален разказ и спиращи дъха актьорски изпълнения вървят ръка за ръка и в който незабравимата лична история ни кара да помним завинаги най-срамните и най-тъмни моменти в най-новата история на Европа.“

Балканското жури присъди и ПОЧЕТЕН ДИПЛОМ (Special Mention) на филма „ОАЗИС“ (Сърбия-Словения-Нидерландия-Франция-Босна и Херцеговина) на режисьора Иван Икич.

„Не на всеки фестивал се среща филм, който да е едновременно художествено постижение и важен документ. Този филм поставя хората със специални потребности в челото на обществения дневен ред и може да промени отношението ни към хората с увреждания и да отвори сърцата ни за техните трудности и борби.“

НАГРАДАТА ЗА НАЙ-ДОБЪР ДОКУМЕНТАЛЕН ФИЛМ беше присъдена от международно жури с председател Лех Ковалски (режисьор, САЩ) и членове Туе Стийн Мюлер (режисьор и филмов консултант, Дания) и Наташа Дак Оджуму (продуцент, Великобритания) на филма „АКАСА, МОЯТ ДОМ“ (Румъния-Германия) на режисьора Раду Чорничук.

„Ценен е деликатният подход на режисьора - привилегията на достъпа, заедно със сложността на проблемите, които филмът засяга, сред които са семейните ценности и околната среда, превърнаха този филм в победител.“

Svetoslav-Stoyanov_Presenting-Best-Documentary-Award.jpg

Документалното жури присъди ПОЧЕТЕН ДИПЛОМ (Special Mention) на филма „АНИ“ (Чехия) на режисьорката Хелена Тршещикова.

„Този филм е за толкова много неща. Много е важен, защото става дума за цяла прослойка, която подминаваме, която расте по целия свят и тази жена е просто невероятен оцеляващ.“

Документалното жури присъди още един ПОЧЕТЕН ДИПЛОМ (Special Mention) на филма „ГУНДА“ (Норвегия-САЩ) на режисьора Виктор Косаковски.

„Виктор Косаковски отново изненадва публиката, правейки един красив за гледане черно-бял филм с много интересен протагонист... Става дума, разбира се, за околната среда, за нашето отношение, за връзката ни с природата и животните. Косаковски е майстор и отново е направил нещо изключително.“

НАГРАДАТА за НАЙ-ДОБЪР БЪЛГАРСКИ ИГРАЛЕН ФИЛМ бе определена от жури от фестивалните селекционери Кристине Долхофер (директор, МФФ Crossing Europe Film Festival, Линц), Стефан Лаудин (директор, МФФ Варшава) и Ленка Тирпакова (селекционер, МФФ Карлови Вари) и бе присъдена на филма „ФЕВРУАРИ“ (България-Франция) на режисьора Камен Калев.

„Това е един необикновен, мистериозен и поетичен филм, който майсторски създава изживяване на ускоряване и забавяне на хода на времето, докато изследва живота в биографичните му парчета. Завладяващ портрет на човека в ХХ век, който оставя място за съзерцание чрез изключителен кинематографичен подход. Той отключва цяла времева вселена и ни отвежда на кинематографично пътешествие през живота.“

Kamen-Kalev_Best-BG-Feature-Award_02.jpg

НАГРАДАТА НА ФИПРЕССИ бе присъдена на филма „УРОЦИ ПО НЕМСКИ“ (България-Германия) на режисьора Павел Г. Веснаков.

Pavel-G-Vesnakov_Fipresci-Award_01.jpg

НАГРАДАТА НА ГИЛДИЯТА НА БЪЛГАРСКИТЕ КИНОКРИТИЦИ за филм от Балканския конкурс се присъди на „ГЛАВНИ БУКВИ“ (Румъния) на режисьора Раду Жуде.

„В Балканския конкурс имаше силна селекция и за журито беше трудно да открои едно заглавие - филмите бяха различни, с важни теми и индивидуален стил. Наградата се присъжда на „Главни букви“ на Раду Жуде заради експериментаторския дух и нестандартен подход към близката румънска история и Секуритате.“

МЛАДЕЖКОТО ЖУРИ на фестивала определи за най-добър филм от Международния конкурс „ЛУЗУ“ (Малта) на режисьора Алекс Камилери.

„Отговорно засяга актуална и многостранна проблематика, която тепърва ще става все по-чувствителна в света, в който живеем. Докосва и въздейства с искрения си и интимен подход към киноразказа.“

На 25-ото издание на София Филм Фест бе връчена НАГРАДАТА НА СОФИЯ на Столичната община за цялостен принос към световното кино на:

Теодосий Спасов, композитор и музикант (България)

Джафар Панахи, режисьор (Иран)

Специалната награда ФИПРЕССИ 96 ПЛАТИНИУМ на световната асоциация на филмовата критика бе присъдена на

Тери Гилиъм, режисьор (Великобритания)

София Филм Фест се осъществява с подкрепата на Столична община.

Основни съорганизатори и партньори са Министерството на културата, ИА „Национален филмов център“ и Програма „Творческа Европа МЕДИА“ на Европейския съюз.