За 4-та поредна година НДК е домакин и партньор на най-големия фестивал за документални филми в Югоизточна Европа MASTER OF ART. Тази година в едновременно 9 салона в София, Пловдив и Варна от 4-ти до 25-и април ще бъдат представени над 70 документални филма за изкуството. Слоганът на тазгодишното издание на MasterofArtе „Изкуството отива на кино“. Това стана ясно на пресконференция по повод откриването на фестивала. Създател на MASTEROFARTе режисьорът и продуцент Найо Тицин.

Целта на MASTER OF ART е да представя най-добрите документални филми в областта на изкуството и културaта, рекламни арт продукции и др., създадени по света през последните години. По този начин фестивалътсе стреми да приобщи максимално българската публика към съвременните световни тенденции.

Всички заглавия от програмата са премиерни за страната ни. Сред тях са филми за творци като: Франко Дзефирели, Ингмар Бергман, Харуки Мураками, Питър Грийнауей, Орсън Уелс, Реицо Пиано, Мис вам ДерРое, КевинРош, Банкси, Огюст Роден, Климт, Шиле, Рафаело и много други.

2019_0325_0010.jpg

„Трябва да даваме на българското кино за документални филми повече територия, където да бъде видяно.Идеята на създаването на този фестивал беше именно да мога да споделя с българската публика тези прекрасни филми, които иначе няма как да стигнат до тази публика. В същото време съм изкушен да призная и да кажа, че много се радвам, че по някакъв начин може би и ние допринасяме с нещо за промяната на средата. Като променяме средата трябва да говорим и за следващите поколения, защото тази среда я променяме, за да може следващите поколения да стъпи върху някаква нова качествена среда.“, сподели организаторът на фестивала НайоТицин.

Българският документален филм „РОКЕНДРОЛ” на режисьора Борислав Колев ще даде старт на фестивала тази годинана 4 април от 18:00 ч. в кино „Люмиер Лидл“, заедно с „Климт и Шиле: Ерос и Психея“ на режисьора Микеле Мали, отново на 4 април в „Люмиер Лидл” от 20:00 часа.

„РОКЕНДРОЛ“ е изграден върху спомените на членовете на легендарни рок групи от 80-те години, сред които „Ревю“, „Ера“ и „Ахат“, които въпреки че са се зародили в ъндърграунда, се превръщат в носители на обществената промяна.

2019_0325_0012.jpg

„Филмът е носталгичен, но има и много смешни неща, има настроение, има енергия. Не сме се опитвали да направим видеоенциклопедия, а филм с групи, които покриват стиловия спектър – хард рок, има хевиметъл, по-брутален хевиметъл, има нюуейв, има пънк рок има и хардкор. Основното, на което се набляга в този филм, са текстовете на групите, защото това беше нещото, което сериозно ги отличаваше от това, което официално течеше по радиото и телевизията с България по онова време.“, сподели режисьорът на РОКЕНДРОЛ Борислав Колев.

По време на пресконференцията гореща новина сподели и проф. Божидар Манов, член на журито на Master оf Art. Тази година Гилдия Критика към Съюза на българските филмови дейци ще връчи своя награда на критиката за филм от програмата на Master of Art.

Фестивалът Master of Art се организира от продуцентска компания „Спотлайт“ и фондация „Master of Art” в партньорство с НДК. Проектът е финансиран от Програма „Култура“ на Столична община и е част от Календара на културните събития на София за 2019 г. Проектът се осъществява с подкрепата на Фонд „Култура“ на Община Варна.

Любителите на киното могат да закупят билети на цени 6 лв. и 8 лв. . Освен това фестивалът предлага абонаментни карти MASTERPASS на цени от 40 лв. и 32 лв. (за ученици и пенсионери). MASTERPASS дава достъп само до прожекциите от фестивала в кината „Люмиер Лидл“, „Одеон“ и Дом на Киното. Местата на притежаващите MASTERPASS не са запазени и е необходимо да се заявят най-късно 15 минути преди началото на прожекцията.