Участниците ще дискутират актуални теми от развитието на най-новото българско документално и анимационно кино. Обект на анализ ще бъдат новите модели и изразни средства във филмовия език; документалното кино и съвременното общество; историческият дискурс; хибридните форми и смесването на видовете, жанровете и стиловете в киното; артистичните възможности на „старите“ и „новите“ технологии; проблеми на документалното и анимационното кино във връзката им със зрителя и други.
Дискусията е широко отворена за всички участници във фестивала.
Програма:
Надежда Маринчевска
Представяне на проекта „Посттоталитарното българско кино – модели и идентичности“ и презентация на двете успешно реализирани издания: сборник от международната конференция ‘Post-totalitarian Cinema in Eastern European Countries: Models and Identities’ и книгата на Петя Александрова „Предимства и предизвикателства на късите форми. Модели и практики на българското късометражно игрално кино“.
Теодора Дончева
Зрителската рецепция и българските документални филми
Александър Донев
Новото а-социално българско документално кино
Андроника Мартонова
Българското пост-тоталитарно документално кино и азиатската тематика: твърде малко, но от сърце. Как възприемаме „чуждия“ и чуждата култура.
Деян Статулов
Изкушенията на биографичния филм
Тамара Пещерска-Йорданов
Възстановката – режисьорски похват в документалните портретни филми
Росен Спасов
Аудиовизуалното наследство и документалното кино
Петя Александрова
Възможни срещи на неигралното кино със зрителите
Анджела Гоцис
Сюрреалистични практики в съвременното българско анимационно кино
Надежда Маринчевска
Новата българска анимация: артистичен възход и публика „нула“
Предложените теми в кръглата маса имат за цел да провокират широка дискусия със сценаристи, режисьори, критици, художници, продуценти, оператори и всички професионалисти в областта на документалното и анимационното кино. Организаторите от сектор „Екранни изкуства“ разчитат на нови гледни точки, както и на активното съдействие на членовете на асоциация „Академика 21“.