Съзнавайки предизвикателството, пред което ни изправя настоящата ситуация, не бихме могли да лишим публиката от досег с „по-доброто кино“ – киното, което разказва истории, вдъхновени от литературни образци. (Разработваме план за провеждането на Синелибри и в кризисна обстановка, в случай че се наложи.)
Изборът на тема на тазгодишното издание не е случаен. Преодоляването на изпитания от какъвто и да било порядък възпитава чувствата и изгражда характера. В известен смисъл изпитанията са дар, защото ни насърчават да преосмислим ценностите си. Да се вгледаме по-внимателно в себе си и другите. Да направим трезва равносметка и да обновим живота си. И тъй като каузата на Синелибри 2020 се родее с концепцията на проекта #НавънКъмСебеСи, в официалния клип на фестивала ще зърнете лицата на всички онези прекрасни актьори, които ни поднесоха откъси от бележити драматургични произведения чрез онлайн платформата АртАкция. В смисъла на тази инициатива повярваха десетки хиляди почитатели на киното и театъра. Съприкосновението с творци от такъв ранг, особено в смутни времена, е ясен знак за неотменимата роля на изкуството – да възвисява духа. В подкрепа на проекта #НавънКъмСебеСи се отзова и бизнесът в лицето на екипа на Филип Морис България.
Мотото „Възпитание на чувствата“ е пряка препратка и към едноименния роман на световноизвестния френски писател Гюстав Флобер. Тази есен ще отбележим 140 години от смъртта на автора на „Мадам Бовари“ и 170 години от смъртта на Оноре дьо Балзак, двама от най-прочутите и влиятелни европейски писатели на XIX век. Ще отразим 150-ата годишнина от смъртта на Чарлс Дикенс, най-значимия прозаик на Викторианската епоха. Предвиждат се и събития, съпроводени със специално подбрана музика на Бетовен, по случай 250 години от рождението на гениалния немски композитор. Като цяло програмата се явява реверанс към класиката, защото класиката е остров на упование и вяра - и обещание, че животът продължава!
Фестивалът ще предложи международен конкурс за пълнометражен игрален филм и паралелна филмова програма от няколко модула, множество бляскави кинопремиери, образователни събития, вълнуващи срещи с гости от световна величина и много изненади. Вече е отворен за кандидатстване и традиционният конкурс за късометражен филм с времетраене до 15 минути, вдъхновен от литературна творба, независимо от нейния жанр. Предвидени са награден фонд и празнична церемония с излъчване на отличените филми. Заявите за късометражни филм се приемат в рамките на срока за EarlyBird кандидати - 5 юни, 2020 г. Крайният срок за записване е 19 август.
CineLibri 2020 ще се реализира с подкрепата на Столична програма „Култура”, Национален фонд „Култура”, Национален филмов център, с изключителното партньорство на Vivacom и със съдействието на УниКредит Булбанк. Фестивалът е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.