ГРОЗНИ, МРЪСНИ, ЗЛИ / Brutti sporchi e cattivi
1976, Италия, 115 мин.
Режисьор: Еторе Скола
Сценарий: Руджеро Макари, Еторе Скола
Оператор: Дарио ди Палма
Участват: Нино Манфреди, Франческо Анибали, Мария Боско, Джизелда Кастрини
Кан ’76 – Награда за режисура
„Филмът очевидно е нещо като направен със замах прощален жест към италианския неореализъм, за който Скола е натрупал много познание в предишни практики. Но е и полемика с жанра, и философско предизвикателство. Според данните Скола първо искал да снима документална лента за нещастниците от бордеите, после решил да направи игрален филм. Освен това е имал прекрасната идея да привлече забележителния Нино Манфреди за главната роля на едноокия негодник Джасинто, който тормози без умора семейството си. Пък всички заедно тормозят и себе си, и „благополучните“ квартали наоколо, защото, както отбелязва критиката, в този филм няма положителни герои. Забележителен филм, който ме грабна при първото гледане, и не му пуска оттогава. “
Бойко Ламбовски е роден през 1960 г. в София. Автор е на 12 книги, от които голямата част с поезия. Превеждан е на много езици, председател е на българския ПЕН Център, а самият той е и преводач от френски, руски и английски език. Пише още публицистика и есета. Работи във вестник „Сега“.
„Новото пролетно издание на кинофорум „Моят филм“ ще представи ленти на известни и знакови за историята на киното режисьори, които до голяма степен оспорват водещата линия в тяхното творчество или по негативен начин я препотвърждават, максимално мобилизирайки интерпретативните ресурси на критиката. Форумът ще заложи, от една страна, на високата кинокласика в лицето на Андрей Тарковски, Микеланджело Антониони и Еторе Скола, а от друга, на постмодернизма на творческия тандем Владимир Сорокин – Александър Зелдович. Бойко Ламбовски ще запознае публиката със своята гледна точка към шедьовъра на Еторе Скола „Грозни, мръсни, зли“ – филм, който в своята жанрова уникалност е разпънат между Пазолини и гротескната, и изпълнена с радикална социална критика черна комедия. “
Васил Прасков