В творческата си биография Ушев има повече от 15 филма, донесли му над 200 международни награди по цял свят. Сред тях - номинация за „Оскар“, „Кристал“ от Анеси, две награди за най-добър анимационен филм на Канадската филмова Академия, почетен медал от Френската академия за филмово изкуство „Сезар“, „Златен Глобус“ за най-добър късометражен филм. От 2010 година преподава и изнася майсторски класове в различни университети и фестивали в дестинации по цял свят като Япония, Португалия, Франция, Германия, Великобритания и др. Ушев е член на Американската академия за филмово изкуство AMPAS, кавалер е на Ордена на изкуство и литература на Франция. В момента той продължава работата по своя първи пълнометражен игрален филм – „φ1.618“, фантастична антиутопия по романа „Пумпал“ на Владислав Тодоров, с Деян Донков и Мартина Апостолова в главните роли.
Ето какво споделя Теодор Ушев в рубриката "Разговорът" за нашия сайт преди премиерата на филма "Физика на тъгата" на Киномания 2019 година:
Имам чувството, че така и не можахте да се впишете в българския културен пейзаж и общност. Индивидуалист ли сте?
Не, няма как човек да се занимава с кино и да бъде индивидуалист. Киното е колективно дело. Имам стотици приятели и съмишленици по света. Всъщност, минавам за един от най-социалните хора в анимационната общност. И затова, когато се прибирам в България, избягвам да се виждам с артисти – човек все пак има някакъв лимит. Предпочитам да се видя с роднините си, да бъда сред природата, да се видя със старите приятели. Нали знаете, онова усещане, когато се прибираш у дома и искаш да изживееш максимално емоциите от детството си, с хората оттогава. Това са вълшебни моменти с близки хора, с които просто можем да си помълчим заедно… А може би изкуството, което правя, се струва не особено вълнуващо за колегите ми в България? Не знам, ще разбера на 17-и. Досега критиките и коментарите за "Физика на тъгата", където и да беше показван, са много ентусиазирани. Нормално е да се вълнувам дали българската публика ще реагира емоционално на филма, дали ще се получи "магията".
По света има голям интерес към късометражното кино във всичките му форми и жанрове, а в България лисва публика. Имате ли обяснение за това?
По света все пак това е територия, която е разработвана от десетилетия. Може би това тръгва още от образованието в университетите? Ако в училище ви казват, че късометражният филм е само "учебно, малко кино" преди да създавате "голямо (разбирай дълго)" кино, а критиката и публиката неглижират по презумпция този жанр, нормално е да няма плодотворна почва за късо кино. То не е "малко" кино. То е както е късият разказ за литературата - и в него има шедьоври. А анимацията е еквивалент пък на поезията.
„Сляпата Вайша“ имаше голям успех. Доколко това помогна на следващите Ви проекти?
"Помогна" преди всичко за медиатизирането на успеха ми. Не съм сигурен дали това е най-успешният, нито най-награждаваният ми филм. В чисто практичен план – получих възможност за някои проекти, които да се случат по-бързо от обикновено, а това е важно. За съжаление, трябваше и да откажа много проекти, които, при друго стечение на обстоятелствата, бих намерил интересни и предизвикателни. Вижте цялото интервю на Разговорът с... Теодор Ушев
Теодор Ушев бе обявен за най-влиятелния аниматор в света за последните 25 години - според международна анкета на престижния анимационен фестивал в Лерида (Animac), а през 2021 година бе начело на Международното жури, което раздаде наградите на филмите в Международния конкурс и Конкурса за български късометражен филм на юбилейния 25-и София Филм Фест. В есенната фестивална програма са включени негови анимационни и експериментални филми, сред които познатите на българските зрители „Сляпата Вайша“ и „Физика на тъгата“ по произведения на Георги Господинов. Тези два филма ще могат да бъдат видени в кино „Люмиер“ на 15 септември от 18:30 часа.
Селекцията „Ushev Hardcore Xperimental“ включва 13 творби, създадени между 2006 и 2020 година, и ще може да бъде видяна в кино „Люмиер“ на 16 септември от 18:30 часа и във филмотечно кино „Одеон“ на 18 септември от 20:30 часа, когато са програмирани „Сляпата Вайша“ и „Физика на тъгата“, а непосредствено след тях ще има прожекция и на „Ushev Hardcore Xperimental“.
В същия ден – 18 септември (събота), от 16:00 часа в Дома на киното каним всички киномани на специалната ни, традиционна среща „София – град на киното: Интервю с автограф“ с Теодор Ушев!