Изложбата се базира на период от няколко години (2015-2018), в които той подготвя и снима втория си пълнометражен игрален филм „18% сиво“, базиран на едноименния роман на Захари Карабашлиев. Филмът е сниман в Англия, Белгия, Германия и България от международен екип от 7 държави и актьори. Именно това своеобразно пътешествие и наблюдение над процесите, нюансите и обстановката на различни места, особено Великобритания след Брекзит, дава тласък на артистичните импулси на автора.
„Всичко това ме провокира и усили чувствителността ми към околния свят в този период. Фотоапаратът ми беше неотлъчно с мен, снимах и се опитвах да запечатам вълнуващи моменти от заобикалящия ме живот. Тoва се превърна в дълбоко лично преживяване“ казва Виктор Чучков по повод изложбата.
Идеята за изложбата „Преосмислена истина“ се ражда шест години след филма като тя е одобрена за участие в престижното Виенско биенале на фотографията „Foto Wien 2023“. Тогава Виктор Чучков е поканен от българския културен институт във Виена „Дом Витгенщайн“ да представи проекта си там. Той пише концепцията за конкурса заедно с актрисата и съсценарист на филма Доля Гавански, а куратори на изложбата са утвърдените български кинооператори, режисьори и фотографи Борис Мисирков и Георги Богданов. Събитието тогава обединява 90 музея, културни центрове и галерии във Виена.
Във фотографиите участват Рушен Видинлиев, Доля Гавански, Сузане Оуест, Норман Болман, Йокей Емерс, Борис Ван Северен, Захари Бахаров и др.
Темата, зададена от Foto Wien „Фотографски лъжи“ провокира Виктор Чучков да си зададе въпроси като тези как фотографията улавя нашия свят, какво влияние имат снимките върху нас в обществото ни днес, на кои снимки можем да се доверим и изобщо в епохата на фейк разказите – кое възприемаме за автентично и кое не?
Именно тези творчески въпроси за фотографското изкуство в една епоха, в която изображенията ни заобикалят навсякъде, предизвиква Чучков да постави своя проект в друга среда и контекст.
Изложбата ще бъде подредена в пространството на столичната галерия ONE Gallery от 17 януари и ще продължи до 15 февруари.
Проектът се реализира с подкрепата на фондация „Лъчезар Цоцорков“.
Виктор Чучков-син е режисьор, продуцент и фотограф. Носител на специалната награда на журито на Международния кино фестивал в Москва (1981) за главната си роля в Йо-хо-хо на режисьора Зако Хеския, на 9-годишна възраст, Виктор съчетава актьорско майсторство с дългогодишното си обучение в Националното училище за изящни изкуства „Илия Петров“ и по-късно завършва кинорежисура в НАТФИЗ при акад. Людмил Стайков. Заедно с брат му Борислав основават продуцентската компания „Чучков Брадърс“. Компанията е продуцирала и копродуцирала редица международни и български продукции селектирани на фествилите в Кан, Берлин, Венеция, Трайбека… и заснела близо 300 реклами. Виктор Чучков дебютира в киното като режисьор с филма „TILT” (2011), който е селектиран и награждаван на над 30 престижни фестивали по света. Вторият му режисьорски пълнометражен филм е „18% сиво“ (2020) по романа на Захари Карабашлиев. Последният телевизионен сериал на Виктор като режисьор е „Алея на славата“ (2023) за NOVA и отново за същата телевизия през 2024 г. е режисьор на мини сериала „Майките“ (в постпродукция) по едноименния роман на Теодора Димова. В момента е в снимки по документалния си филм „Блокът“. През 2015 г. се състои дебютната му фотографска изложба Short cuts ( Vivacom Art Hall, София).