ฝากไม่มีขั้นต่ํา บอลวิเคราะห์ บอล คืน นี้ บ้าน ผล บอลบอลu17 วันนี้บอล สด ลิเวอร์พูล กับ แมนฯ ซิตี้แอตแลนต้า บอลบอล u23 ถ่ายช่องไหนบอล ยูโร วัน ที่ 3บอล นาโปลีมัลโม่ บอลไลป์ซิก บอลบอล ต่อ 1 ลูก คืออุ้ม เลิก บอลคลับลีออน บอล ญทาย ผล บอล ยูโร 2025 เป๋า ตังทัลเลเรส บอลufaบอลบอล เต็ง1ตัวบอล อาแจ็กซ์เว็บ บอล ไม่มี ขั้นต่ําดู บอล ย้อน หลัง แมน ยู กับ ลิเวอร์พูล พากย์ ไทยกัวลา ลัมเปอร์ บอลพีระมิดส์ เอฟซี บอลราคา บอล เมื่อ คืนแข่ง บอลผล บอล สด livescoreโปรแกรม บอล u19ลีลาศประเภท บอล รู ม มี จังหวะ อะไร บ้างชาร์ลอตต์ บอลโค้ดแมพ บอลบอล fa cup อังกฤษ Найо Тицин: „В период на криза човек трябва да бъде адаптивен и да намира решения бързо“ - kinoto.bg

Тази година, за пети пореден път ще се проведе фестивалът Master of Art. Над 25 пълнометражни документални филма и 14 късометражни филма от програмата на петото издание на Филмовия Фестивал „Master of Art” ще могат да се гледат от 9-ти до 30 април онлайн в neterra.tv . Пълното издание на фестивала е предвидено от 1-ви до 24-ти септември. Сред филмите които ще бъдат представени през април, онлайн премиери ще имат два български филма „Луцифер“ и „Стихията Медея“. Новото издания на Фестивала е повод за разговор с неговия създател и директор, Найо Тицин.

Това е петото издание на Фестивала. Как възникна идеята преди години?

След като участвах на много подобни фестивали с мои филми по света и видях какво голямо количество документални филми за изкуство се продуцират реших да създам „Мастер оф Арт“ за да има къде тези филми да бъдат гледани и от българската публика. Това не е комерсиално кино и не може да бъде намерено в торент сайтовете.

Какво провокира един творец, да създаде филм за друг творец?

Първо трябва да си надмогнал егото на режисьор. Да приемеш, че не ти си звездата, а обектът на твоя филм е звездата. Хората ще гледат филма не заради режисьорите, а заради историите на Роми Шнайдер или на датския архитект Йорн Утсон – създателят на Операта в Сидни. Това е особена позиция за режисьорите, които се предполага да имат голямо его.

Колко заявки за участие имахте и на какъв принцип направихте селекцията на програмата? 

За да направим селекцията на петото издание на фестивала сме изгледали около 400 заглавия. Сред тях около 80 % са заявки онлайн и около 20 % ние сме ги потърсили.

Заради пандемията, тази година Фестивалът ще бъде разделен на две части във времето. Първо онлайн, а по-късно и с прожекции Люмиер Лидл. Трудно ли взехте това решение?

Трябваше ми време за да стигна до идеята, но решението го взех много бързо. В период на криза човек трябва да бъде адаптивен и да намира решения бързо. Приятно е да знаеш, че си първият в България филмов фестивал, който ще има свое онлайн издание. Това си е пионерска мисия и съм сигурен, че след нас и други фестивали ще се обърнат към такива форми на провеждане.

Как реагираха поканените гости, кои са те и ще дойдат ли през септември?

Повечето от поканените гости сами се обадиха да кажат, че няма да дойдат. Например италианската модна икона Бенедета Бардзини, която живее в Милано е повече от очевидно, че няма как да дойде през април. Кризата е световна и затова има пълно разбиране по отношение на отлагането на фестивала.

На какъв принцип разделихте филмите – кои да бъдат онлайн, кои да останат за голям екран?

Първо - трябваше да получим съгласие на авторите да пуснем филмите им онлайн. Второто - запазихме атрактивни заглавия, за които вече има закупени множество билети за прожекциите им в кино Люмиер-Лидл. Така няма да ощетим нито НДК нито зрителите. Всички закупени билети за различните филми в кино Люмиер-Лидл ще важат без презаверяване за прожекциите на същите филми през септември.

Какви са акценти тази година. Коя е „тънката червена линия“, която тематично обединява селекцията?

Получи се така, че основната тънка линия се превърна епидемията – „Прегърни изкуството“ е посланието тази година на фестивала. Замислихме го много преди да се появи COVID-19, но сега с това, че сме прозовани да си останем вкъщи и да спазваме социална дистанция „Прегърни изкуството“ придоби ново още по-актуално значение.

Какво ще е българското присъствие на Фестивала?

Много съм щастлив, че още в онлайн изданието на фестивала сега през април ще имаме две български премиери. Това е новият филм на Мария Николова – ЛУЦИФЕР, който разказва за историята на една от най-скъпите картини, притежание на Националната художествена галерия.

Ще има ли прожекции извън София и какви съпътстващи събития сте предвидили?

Фестивалът от 3 години се провежда в три града – София, Пловдив и Варна и тази година, през септември ще се проведе в тези три града. Но реално сега през април онлайн изданието е достъпно от цяла България.