Единодушното решение "Паразит" да бъде награден се дължи отчасти на смесицата от жанрове, вплетени в него, заяви президентът на тазгодишното жури, мексиканският режисьор Алехандро Гонзалес Иняриту.
Режисьорът Бонг заяви след отличието: "Наистина уважавам филми, които се занимават с тежки политически проблеми много сериозно, но аз предпочитам повече да смеся това с хумор." Той допълни: "Докато се смеят, искам да бъдат покосени от скрит в пазвата им меч, когато не очакват."
Журито отличи и дебютния игрален филм "Атлантик" на младата Мати Диоп, живееща в Париж, но със сенегалски корени, чиято мигрантска история спечели втората награда.
В условия, при които хората на киното призовават за повече равенство между половете в киноиндустрията и в година, в която от 21 заглавия в конкурсната програма четири са на жени режисьори, Диоп направи двоен удар. Не само защото е жена, но и защото е първата чернокожа жена, съревноваваща се за "Златна палма", отбелязва "Ройтерс".
С Наградата за режисура бяха отличени белгийските братя Жан-Пиер и Люк Дарден за „Младият Ахмед“ – история за радикализацията на момче на прага на юношеството.
Наградата на журито бе поделена по равно между два филма: френския „Клетниците“ на Ладж Ли (също първи филм) и бразилския „Бакурау“ на Клебер Мендонса-Фильо и Жулиано Дорнелес.
Антонио Бандерас спечели отличието за главна мъжка роля за образа си на измъчващия се режисьор в полубиографичния нов филм на Педро Алмодовар "Болка и величие". Той посвети наградата си на режисьора, който все още няма спечелена награда "Златна палма".
Наградата за женска роля изненадващо получи британската актриса Емили Бийкам за ролята на майка-работохоличка и фитогенетик в научно-фантастичната сатира „Малкият Джо“ на австрийската режисьорка Джесика Хауснер. Тя прави опити с цветя, чийто прашец те прави щастлив, но напълно лишен от емпатия.
Наградата за сценарий беше присъдена на французойката Селин Сиама за „Портрет на девойка в пламъци“ – история от 18-ти век за млада художничка и нейния модел-жена, които се влюбват, заснета с финес, мярка и деликатност.
Специален диплом получи прелестният филм на палестинския режисьор Елиа Сулейман „Това трябва да е небето“. Той бе отличен и с престижната награда на ФИПРЕССИ.
Наградата от програмата „Особен поглед“ получи бразилския филм „Невидимият живот на Еуридисе Гусмао“ на Карим Аиноуз.