สูตร บา ค่า ร่า sa gamingสูตร บา คา ร่า sa gaming 1688สูตร บา คา ร่า sa gaming 2025สูตร บา คา ร่า sa gaming 2025 ฟรีสูตร บา คา ร่า sa gaming 2025 ล่าสุดสูตร บา ค่า ร่า sa gaming 2025สูตร บา คา ร่า sa gaming 66สูตร บา คา ร่า sa gaming aiสูตร บา คา ร่า sa gaming vipสูตร บา คา ร่า sa gaming ฟรีสูตร บา คา ร่า sa gaming ฟรี 2025สูตร บา คา ร่า sa gaming ออ โต้สูตร บา ค่า ร่า sa gaming ออ โต้สูตร บา ค่า ร่า sa gaming ออ โต้ ฟรีสูตร บา คา ร่า sa gaming88สูตร บา คา ร่า sa hackerสูตร บา คา ร่า sa hacker ฟรีสูตร บา ค่า ร่า sa hacker ฟรีสูตร บา คา ร่า sa th88สูตร บา คา ร่า sa ts911สูตร บา คา ร่า sa แฮกเกอร์สูตร บา คา ร่า sa ฟรีสูตร บา ค่า ร่า sa ฟรีสูตร บา คา ร่า sagame88สูตร บา คา ร่า sagamingสูตร บา คา ร่า sahackerสูตร บา คา ร่า sath88 „Под един покрив“ и „Петя на моята Петя“ през погледа децата - kinoto.bg

Максим Шуляковский идва от Беларус, но от доста години живее във Варна, броени дни след като се запозна с художествения ръководител на кино школа „Братя Люмиер“ при Общински детски комплекс – Елица Матеева, Максим реши да изпробва перото си и да сподели своите мисли за два филма от фестивалната програма на „Златна роза“. Към неговите размисли за пълнометражния му избор се присъедини с коментар и Георги Димитров - втора година в школата.

„ПОД ЕДИН ПОКРИВ“ - СЪСЕДИ НА ЕДИН ПОКРИВ РАЗСТОЯНИЕ

Късометражният филм на режисьора Симеон Цончев и сценариста Христос Захаракис е изпълнен с комични и трагични моменти. Всеки има съседи, които допринасят за колорита на живеене в една жилищна сграда-понякога съседите са усмихнати, друг път намусени, а много често съседите създават проблеми и вдигат шум. Чужденец от Гърция постоянно пее в стаята си и свири на своето бузуки тъжни песни. Неговият педантичен съсед не обича да слуша музиката му, когато се е подготвил за сън. По ирония на съдбата чужденецът има нужда от пари и залага своя струнен инструмент. „Мандолинката“ както я наричат в заложната къща се оценява от педантичния съсед, който работи там. Ето вече никой не пее у дома, но пък чужденецът-сиромах е тъжен. Определени обстоятелства обаче променят ситуацията и хаосът за един съсед се превръща в щастие за другия.

Струва ми се, че финалът бе логична развръзка за отношенията между героите. Началото и финалът на филма се повтарят, но с един нюанс, чужденецът пожелава на своя съсед „Лека нощ!“- т.е. между тях вече има съобщност, единение.

Актьорите Никола Додов и Панайотис Хронис деликатно и чувствително изиграха ролите на съседи, които съумяват да усетят същността на другия. Заглавието на филма показва, че всички обитаваме едно и също място и под небето има място за всеки, но трябва да се опитаме да проникнем, да разберем човека до нас.

Aleksandra_Kostova.png

„ПЕТЯ НА МОЯТА ПЕТЯ“ – за достойнството, принципите и образованието

Признавам си, че не знаех нищо за Петя Дубарова. Преди прожекцията нашият ръководител ни разказа няколко важни факта от живота й. Когато започна филмът „Петя на моята Петя“ – премиера за фестивала „Златна роза“, дори малко се обърках от внезапната поява на Петя Дубарова. Историята на Петя от Бургас се преплита с историята на едно момиче, което иска да бъде свободно, но в онези социалистически години е било трудно да бъдеш себе си и тя слага край на живота си. Петя от моето време е мъничка и крехка, но много силно момиче, което иска възрастните да бъдат честни, искрени и да изпълняват обещанията си. Тя също прави опит да сложи край на живота си, но финалът е друг. Хареса ми структурата на сценария-преплитането на финала и началото и постепенното навлизане в един въображаем свят, където Петя Дубарова и съвременната Петя си общуват, правят съпоставка на преживяното, на „тогава“ и „днес“.

Искам да откроя кадрите, в които морската шир и стиховете на Петя Дубарова се пресичат, а също така и играта на младите актьори. Много ми хареса и изпълнението на Албена Павлова като учителка по български език и литература-нейната грижовност и любов към учениците е магнетична. А също така ми се иска изпълнението на Александра Костова да се оцени от журито на фестивала, защото тя се справя с предизвикателството да бъде като Дон Кихот, но дали вятърните мелници на образованието се преодолимо препятствие?

Георги Димитров-възпитаник на школата, допълва впечатленията на Максим за „Петя на моята Петя“ така:

„Петя за моята Петя“ разказва за поетесата Петя Дубарова от Бургас, която отнема живота си на 17 години. Нейната поема, движи историята като с всеки стих сюжетът прогресира. Историята е смесена със сюрреалистични пасажи на разговор между Петя Дубарова и главната героиня. Те са възможност за лирическо отстъпление на главната героиня и така успяваме да вникнем в нейния ум и нейните мотиви. Дъската с прочетени книги символизира гласа на учениците и с изтриването и от директора, техните права биват отнети. През очите на невинната героиня, директорът е представен като класическия антигерой. Сюжетът обаче успява да оправдае някои от неговите действия, правейки историята по-реалистична, понеже в света всеки е малко герой и малко злодей. Според мен на моменти действието беше драматизирано в повече и са заимствали мотиви от сегашните бестселъри. Кинематографията беше на ниво със всички сенки и добре обмислени локации. Музиката на моменти сметнах неподходяща. Добавката на атмосферна музика можеше да помогне за акцентирането на сцените.